تفاوت شماره شبا با شماره حساب سنتی در بانک ملت

شماره شبا (IBAN) با شماره حساب سنتی (Account Number) دو مفهوم متفاوت به نظر می‌رسند. شماره حساب سنتی تنها یک ش

توسط مدیر سایت در 5 مرداد 1402

شماره شبا (IBAN) با شماره حساب سنتی (Account Number) دو مفهوم متفاوت به نظر می‌رسند. شماره حساب سنتی تنها یک شماره نسبتاً کوتاه است که به صورت محلی در کشور معینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که شماره شبا به عبارتی یک شماره حساب بین‌المللی است که شامل ۲۸ رقم است و باعث می‌شود تا ادارات و شرکت‌های بین المللی بتوانند به راحتی و با امنیت بالا معاملات خود را انجام دهند.

شماره شبا در واقع یک کد شناسایی بین‌الملی است که شامل سه بخش اصلی به شرح زیر است:

- کشور مبدأ حساب

- کلید شناسایی بانکی (Bank Identifier Code یا به اختصار BIC)

- شماره حساب

از آنجا که شماره شبا با شناسایی بانک حامی حساب شما آغاز می‌شود، یعنی BIC بانک حامی شماره حساب تان را شامل می‌شود، شماره شبا به هر کشور خاصی منحصر به فرد است.

بدیهی است که از آنجایی که شماره شبا محیط اینترنتی دارای تكيه‌های امنيتي معتبر مي‌باشد ارسال و دريافت وجه به وسیلهٔ این شناسه امکان‌پذیر است. برای همین، شماره شبا به عنوان یکی از اصلی‌ترین شناسه‌های بانکی بین‌المللی به‌شمار می‌آید.

به عبارت دیگر، شماره شبا از آنجایی که از طرف بانک ملت با توجه به دستور پرداخت‌های بین المللی و کد شناسایی، توسط سیستمی خاص محاسبه می‌شود، خطای انسانی در ارسال وجه را به حداقل رسانده و باعث می‌شود که در فرایند پرداخت‌های بین‌المللی خطاهای بانکی به حداقل برسد.تفاوت شماره شبا و شماره حساب سنتی در بانک ملت

شماره شبا (IBAN) و شماره حساب سنتی دو نوع شماره حساب هستند که در فرایند انتقال وجه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بانک ملت، هر حساب دارای یک شماره حساب سنتی می‌باشد که معمولاً شامل ۱۴ رقم است و برای هرگونه انتقال وجه داخلی و بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما شماره شبا که به انگلیسی به عنوان International Bank Account Number (IBAN) شناخته می‌شود، یک شماره حساب بین‌المللی است که همه کشورها به طور استاندارد به آن عمل می‌کنند. این شماره شامل ۲۱ رقم است که توسط بانک برای هر حساب تعیین می‌شود.

تفاوت اصلی بین شماره شبا و شماره حساب سنتی این است که شماره حساب سنتی صرفاً برای انتقال وجه داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که شماره شبا برای انتقال وجه بین‌المللی استفاده می‌شود. برای انتقال وجه بین‌المللی، با استفاده از شماره شبا، اطلاعات بانکی مشتری و شماره حساب سنتی به صورت خودکار تعیین می‌شود. این در حالی است که در انتقال وجه داخلی، برای تعیین شماره حساب مقصد باید از شماره حساب سنتی استفاده کرد.

در کل، استفاده از شماره شبا به دلیل استفاده از استاندارد بین‌المللی، به مشتریان این امکان را می‌دهد که برای انتقال وجه بین‌المللی خود، به صورت راحت‌تر و سریع‌تر عمل کنند. با این حال، در انتقال وجه داخلی، شماره حساب سنتی همچنان معمول است و با استفاده از آن، می‌توان انتقال وجه را به‌روزرسانی کرد. به همین دلیل، مشتریان بانک می‌توانند با استفاده از هر دو نوع شماره حساب، به راحتی و کنترل بیشتری بر روی فرایند انتقال وجه خود داشته باشند.(شماره شبا (IBAN و شماره حساب سنتی (Account Number در بانک ملت

شماره شبا یا IBAN، به معنی "شماره حساب بین‌المللی" است که به صورت یک کد با ابعاد استاندارد بین‌المللی تعیین می‌شود. به کمک این شماره، می‌توان از طریق انتقال بین‌المللی، وجوه را به سایر مشتریان بانکی به صورت مطمئن و مستقیم انجام داد.

شماره IBAN، شامل ۲۸ حرف و عدد است که شامل کد بانک، کد کشور و شماره شبا (شماره حساب درونی بانک) می‌شود. برای مثال، شماره IBAN بانک ملت برای حساب شخصی، با کد بانک "058"، کد کشور "IR" و شماره شبا "0171800812008" به صورت زیر است:

IR58 0171 8008 1200 8000 001

به عبارت دیگر، شماره IBAN بانک ملت، شامل اطلاعات کافی به منظور تعیین کامل مالک حساب، بانک مربوطه و محل حساب درونی در کشور می‌باشد.

همچنین، شماره حساب سنتی یا Account Number، به معنی "شماره حساب درونی" است که توسط هر بانک برای هر مشتری به صورت جداگانه تعیین می‌شود. این شماره، برای انجام تراکنش‌های داخلی بین مشتریان داخلی بانک و ثبت مبالغ واریزی و برداشتی استفاده می‌شود.

در بانک ملت، شماره حساب سنتی شامل ۱۶ رقم عددی است و به صورت منحصر به فرد و برای هر حساب بانکی جداگانه تعیین می‌شود. برای مثال، شماره حساب سنتی برای حساب شخصی در بانک ملت، با کد بانک "058" و کد شعبه "1718" به شکل زیر است:

1718-812-000-008

استفاده از شماره حساب سنتی در داخلی تراکنش‌های بانکی، به دلیل سادگی و کوتاه بودن شماره، مزیت و آسانی فراوانی برای مشتری دارد.معرفی شماره شبا و شماره حساب سنتی در بانک ملت

شماره شبا و شماره حساب سنتی، دو مفهوم مهم و مرتبط با حساب بانکی هستند که امروزه بسیاری از افراد نیاز به شناخت و درک آن ها دارند. برای اطلاعات بیشتر در اینباره، بهتر است به تعریف این دو مفهوم پرداخته و تفاوت های آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

شماره شبا یا "International Bank Account Number" (شماره حساب بین المللی) یک کد الحاقی ۲۸ رقمی است که در حساب بانکی افراد برای تسهیل در انتقال وجوه استفاده می شود. این کد شامل دو بخش اصلی "کد کشور" و "شناسه بانک" است که به ترتیب شامل دو رقم و ۴ رقم هستند. بخش بعدی شامل شناسه شعبه مربوط به حساب بانکی است که شامل ۶ رقم می باشد و آخرین قسمت که ۱۰ رقم دارد شامل شناسه حساب بانکی فرد است.

مقابله با شماره شبا، شماره حساب سنتی است. این شماره برای ردیابی حساب بانکی فرد به کار می رود و در برخی کشورها همچنین برای تراکنش های مالی استفاده می شود. شماره حساب سنتی حاوی دو بخش "شماره شعبه" و "شماره حساب" است که به ترتیب شامل ۴ و ۱۴ رقم هستند. برای استفاده از این شماره در تراکنش های بین المللی، باید به شماره شبا تبدیل شود.

در ایران، برای باز کردن حساب بانکی، به صورت پیش فرض شماره حساب سنتی به شما اعطا می شود. اما در صورت نیاز به تراکنش های بین المللی باید با بانک خود تماس گرفته و شماره شبا خود را دریافت کنید. استفاده از شماره شبا و شناسه بانک می تواند در انجام تراکنش های مالی مؤثر و مطمئن باشد.اهمیت شماره شبا و شماره حساب سنتی در بانک ملت

شماره شبا و شماره حساب سنتی مهمترین اطلاعاتی هستند که برای انجام تراکنش‌های بانکی در بانک ملت نیاز است. شماره شبا به معنی شماره شبکه بین‌المللی بانکی است که به دست آمده ازشماره حساب بانکی. این شماره شبا در تمام اروپا استفاده می‌شود و به دلیل قوانین بین‌المللی، انتقال پول به شماره‌های بانکی دیگر کشورها بدون استفاده از این شماره امکان‌پذیر نیست.

در بانک ملت، شماره شبا شامل 24 رقم است و شامل کد کشور، کد بانک، کد شعبه و شماره حساب بانکی است. برای انتقال وجوه به حساب‌های دیگر باید شماره شبا صحیح و معتبری داشته باشید. در صورتی که شماره شبا نادرست و غلط وارد شود، قادر به انتقال پول نخواهید بود و ممکن است زمان و هزینه برای بازگرداندن پول به حساب شما افزایش یابد.

در مقابل، شماره حساب سنتی به دلیل استفاده کمتری در تراکنش‌های بین المللی، حداقل 10 رقم داشته و شامل کد بانک و شماره حساب بانکی است. این شماره برای انتقال وجوه درون کشوری مهم است و برای اتمام تراکنش‌های بانکی در بانک ملت باید شماره حساب سنتی را وارد کنید.

بنابراین، شماره شبا و شماره حساب سنتی دو اطلاعات حیاتی برای انجام تراکنش‌های بانکی در بانک ملت هستند و باید با دقت و صحت درست وارد شوند تا هرگونه اشتباه در انجام تراکنش‌های بانکی جلوگیری شود.روش استفاده از شماره شبا و شماره حساب سنتی در بانک ملت

در بانک ملت، استفاده از شماره شبا از جمله روش‌هایی است که برای انجام تراکنش‌های مالی و انتقال وجوه به حساب‌های دیگر در دسترس قرار دارد. شماره شبا یک کد بانکی دارای 24 رقم است که شامل کد بانک، تعداد شعبه‌های آن بانک، کد کشور، شماره حساب سنتی و یک عدد برای کنترل است. استفاده از شماره شبا به دلیل این که این کد برای بانک‌های مختلف، کشورهای مختلف و شعبه‌های مختلف یکسان است، به واسطه تسهیل تراکنش‌های مالی بین مختلف کشورها و بانک‌ها کاربرد دارد.

برای استفاده از شماره شبا برای انجام تراکنش‌های مالی، باید در ابتدا به بانک مراجعه کرده و از شماره حساب سنتی خود و همچنین کد شعبه خود اطلاع دهید. بانک سپس شماره شبا برای شما ایجاد می‌کند و در دسترس قرار می‌دهد. با استفاده از شماره شبا، می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به ارسال فیش پرداخت یا چاپ کارت‌های کارمزدی، تراکنش‌های مالی خود را انجام دهید.

استفاده از شماره حساب سنتی همچنین یکی از روش‌های موجود برای انجام تراکنش‌های مالی در بانک ملت است. برای استفاده از این روش، باید به بانک مراجعه کرده و شماره حساب سنتی خود را دریافت کنید. با استفاده از این شماره، می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به ارسال فیش پرداخت یا چاپ کارت‌های کارمزدی، تراکنش‌های مالی خود را انجام دهید.

به طور کلی، استفاده از شماره شبا و شماره حساب سنتی دو روش موجود برای انجام تراکنش‌های مالی در بانک ملت هستند که با توجه به نیاز شما به تراکنش‌های مالی، می‌توانید از یکی از آن‌ها استفاده کنید. با این روش‌ها، می‌توانید تراکنش‌های مالی خود را به راحتی و سرعت بیشتری انجام دهید و از دغدغه‌های ارسال فیش پرداخت یا چاپ کارت‌های کارمزدی خود رها شوید.


شماره شبا بانک ملت
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن