[ad_1]

نفتا توضیح داد

آمریکا و کانادا یکی از بزرگترین روابط تجاری در جهان را دارند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه برای اولین بار با نخست وزیر کانادا جاستین ترودو دیدار کرد.

ترامپ در یک کنفرانس خبری گفت: ما با کانادا رابطه تجاری بسیار استثنایی داریم.

اما روابط تجاری بین ایالات متحده و کانادا در این سالها آنطور که فکر می کنید هموار نبوده است. جنگ های تجاری ، انتقام ، اتهامات مربوط به دامپینگ و از دست دادن شغل وجود داشت.

استوارت تروو ، سردبیر مرکز کانادایی سیاست های جایگزین های سیاست ، گروه تحقیقاتی در اتاوا ، پایتخت کانادا ، می گوید: “روابط تجاری ما به وضوح قوی است … اما با وجود توافقاتی که در این زمینه داریم ، این رابطه سنگی بوده است.”

ترامپ اغلب مکزیک و NAFTA ، توافق تجاری بین ایالات متحده ، مکزیک و کانادا را مورد انتقاد قرار داده است. اما به ندرت از کانادا نام برده می شود.

با این وجود ، شکایات NAFTA علیه کانادا – تقریباً همه از شرکت های آمریکایی – بیشتر از مکزیک است. حتی امروز ، کانادا تعرفه های سختی بر ایالات متحده اعمال می کند و دو کشور اخیراً اختلاف شدید بر سر گوشت را حل کرده اند.

اکثر رهبران و کارشناسان تأکید می کنند که روابط تجاری بین دو ملت قوی و بیشتر مثبت است. اما کانادا و آمریکا در این راه نبردهای زیادی داشته اند.

اکنون ترامپ می خواهد مذاکره مجدد درباره نفتا کند که در دستور کار دیدار وی با ترودو قرار خواهد گرفت.

1. کانادا بیشتر از مکزیک با NAFTA مشکل دارد

با گوش دادن به ترامپ ، ممکن است فکر کنید که مکزیک بازیگر بد NAFTA است. اما از زمان تاسیس NAFTA در سال 1994 ، 39 شکایت علیه کانادا ، تقریباً همه توسط شرکت های آمریکایی ، ثبت شده است. این شرکت در صنعت به عنوان حل اختلاف برای سرمایه گذار دولتی شناخته می شود و به شرکت ها این امکان را می دهد تا پرونده ها را به جای دادگاه های محلی مکزیک ، کانادا یا ایالات متحده تحت یک هیئت خاص از قضات NAFTA حل و فصل کنند.

تنها 23 شکایت علیه مکزیک وجود دارد. (در مقایسه ، شرکتهایی از مکزیک و کانادا در مجموع 21 شکایت علیه ایالات متحده ثبت کرده اند)

و بیشتر و بیشتر کانادا موضوع شکایات آمریکایی ها است. طبق گزارش CCPA ، یک شرکت تحقیقاتی کانادایی ، از سال 2005 ، 70 درصد از دعاوی NAFTA کانادا تحت تأثیر قرار گرفته است.

2. نبرد چوبی بین ایالات متحده و کانادا

NAFTA تنها منطقه دردناک نیست. در سال 2002 ، ایالات متحده حدود 30 درصد تعرفه بر چوب کانادا وضع کرد و ادعا کرد که کانادا چوب خود را “در بازار آمریکا” می ریزد. کانادا با این استدلال که تعرفه برای شرکت های چوبی 30 هزار شغل هزینه دارد ، این شکایت را رد کرد.

تام ولک ، استاد اقتصاد در دانشگاه مک گیل در مونترال می گوید: “این مدتهاست که در روابط کانادا و آمریکا یک نکته بسیار تلخ بوده است.”

این جنجال به دهه 1980 برمی گردد ، زمانی که شرکت های چوب بری آمریکایی گفتند همتایان کانادایی خود عادلانه بازی نمی کنند.

این که آیا کانادا قوانین را نقض کرده است قابل بحث است.

مقامات کانادایی یارانه دولت از شرکت های چوبی مخروطی در کانادا را رد می کنند. شرکت های چوب بری ایالات متحده هنوز هم چنین می گویند ، و یک گزارش وزارت بازرگانی ایالات متحده نشان داد که کانادا در سال 2004 به شرکت های چوب یارانه اعطا کرد. گفته نمی شود که آیا یارانه ها ادامه دارد یا خیر.

گفته می شود کانادا به شرکت های چوب یارانه می دهد زیرا دولت مالک قسمت اعظم زمینی است که چوب از آن می آید. این یارانه – همراه با عرضه عظیم چوب در کانادا – به کانادا این امکان را می دهد که چوب خود را کمتر از آنچه شرکت های آمریکایی می توانند دریافت کنند ، ارزش گذاری کند.

سازمان تجارت جهانی سرانجام در کنار کانادا قرار گرفت و ادعاهای آمریکا را رد کرد و دو کشور در سال 2006 برای پایان تعرفه به توافق رسیدند.

با این حال ، این قرارداد و مهلت بعدی آن در اکتبر به پایان رسید و هر دو طرف به آن بازگشتند. دولت اوباما و ترودو نتوانستند قبل از ترک اوباما به سازش برسند ، و این همچنان یک مسئله تجاری بحث برانگیز با شرکت های چوب بری ایالات متحده است که دوباره خواستار وضع تعرفه هستند.

مطالب مرتبط: “بدون نفتا ، ما بیکار خواهیم بود

3. اسموت-هاولی باعث ایجاد یک جنگ تجاری آمریکا بین ایالات متحده و کانادا می شود

اوضاع در دوران رکود بزرگ بدتر شد. در سال 1930 ، کنگره می خواست از مشاغل در ایالات متحده در برابر تجارت جهانی محافظت کند. بنابراین ، ایالات متحده تعرفه هایی را بر همه کشورهایی که در تلاش برای محافظت از کارگران به آمریکا ارسال می کردند وضع کرد.

این قانون Smoot-Hawley Law نامیده می شود. اکنون به طور کلی پذیرفته شده است که این قانون رکود بزرگ را بدتر از آن کرد.

کانادا خشمگین بود و بیش از هر کشور دیگری در ایالات متحده واکنش نشان داد و باعث جنگ تجاری شد.

داگ ایروین ، پروفسور دارتموث و نویسنده کتاب حمایت گرایی مخالفان: اسموث هاولی و رکود بزرگ گفت: “کانادا آنقدر عصبانی بود که … آنها تعرفه های خود را برای برخی محصولات برای برآوردن تعرفه جدید آمریکا افزایش دادند.”

به عنوان مثال ، ایالات متحده تعرفه تخم مرغ را از 8 سنت به 10 سنت افزایش داد (به هر حال ، این قیمت ها از دهه 1930 است). کانادا با افزایش تعرفه از 3 سنت به 10 سنت – سه برابر افزایش – پاسخ داد.

صادرات به شدت کاهش یافت: در سال 1929 ، ایالات متحده نزدیک به 920،000 تخم مرغ به کانادا صادر کرد. به گفته ایروین ، سه سال بعد ، او تنها حدود 14000 تخم مرغ آورد.

مطالب مرتبط: اسموت هاولی را به خاطر بسپارید: آخرین جنگ تجاری بزرگ در آمریکا

4. تعرفه های بالای کانادا بر تخم مرغ آمریکایی ، مرغ ، شیر

سریع پیش بروید تا امروز. اسموت-هاولی مدت ها است که رفته است ، اما کانادا همچنان بر واردات تخم مرغ ، مرغ و شیر از آمریکا تعرفه های سختگیرانه اعمال می کند.

به عنوان مثال ، برخی از تعرفه های تخم مرغ به ازای هر دوز به 238 reach می رسد ، به گفته وزارت کشاورزی کانادا. برخی از واردات شیر ​​بسته به میزان چربی به 292 درصد می رسد.

ولک می گوید: “آنها آنقدر سنگین هستند که نمی توانید آنها را حمل کنید. هیچ تخم مرغ آمریکایی در کبک وجود ندارد.”

به گفته سفارت کانادا در ایالات متحده ، واقعیت بسیار متفاوت است. مقامات آن می گویند با وجود برخی تعرفه های سخت ، کانادا یکی از بازارهای پیشرو در صادرات شیر ​​، مرغ و تخم مرغ آمریکایی است.

ایالات متحده بر برخی از کالاهای وارد شده از همه کشورها تعرفه وضع کرده است ، اما آنها به اندازه کالاهای کانادا نیستند.

کارشناسان می گویند این تعرفه ها همچنان باعث تحریک برخی از دامداران و مرغداران آمریکایی می شود که برخی از آنها با چالش فروش در بازار کانادا روبرو هستند. اما آنها شک ندارند که تغییرات زیادی رخ دهد ، زیرا تعرفه ها برای چندین دهه وضع شده است.

مطالب مرتبط: آن تعرفه های ریگان که ترامپ دوست دارد در مورد آنها صحبت کند

5. سرهای خنک کننده و آینده NAFTA

با وجود همه این اختلافات ، کارشناسان تأکید می کنند که این روابط تجاری هنوز از بهترین روابط جهان است.

در حقیقت ، این دو کشور اکنون آنقدر به هم متصل هستند که اختلافات تجاری بالا می گیرد ، گاهی اوقات شرکت های آمریکایی با شرکت های کانادایی و علیه قانونگذاران آمریکایی طرف می شوند.

به عنوان مثال ، تولیدکنندگان گوشت کانادایی قوانین ایالات متحده را به چالش می کشند که بر اساس آنها باید برچسب محل تولد ، پرورش و ذبح دام را مشخص کنند. کانادایی ها گفتند که این قانون فروش گوشت آن را در ایالات متحده تبعیض قائل شده و پرونده را به سازمان تجارت جهانی ارجاع داد.

سازمان تجارت جهانی از کانادا حمایت کرد و در دسامبر سال گذشته کنگره قانون برچسب گذاری کشور مبدا را لغو کرد. تولیدکنندگان گوشت آمریکایی – که تجارت آنها با کانادا آمیخته است – در واقع از همتایان خود در کانادا حمایت کرده و معتقدند این مقررات بسیار سنگین است.

در مورد پیشنهاد ترامپ برای تجزیه نفتا ، بسیاری از کارشناسان آمریکایی و کانادایی می گویند ارزش مذاکره مجدد یا فسخ این توافق را ندارد. سه کشوری که بخشی از این توافقنامه هستند به قدری در هم تنیده شده اند که تفکیک همه این ادغام می تواند برای تجارت و رشد اقتصادی مضر باشد.

-نکته ویراستار: این داستان در اصل در 11 آگوست 2016 منتشر شد. از آن به بعد آن را به روز کرده ایم.

CNN Money (نیویورک) اولین بار در 13 فوریه 2017 منتشر شد: 11:11 صبح ET

[ad_2]

منبع: bookly-news.ir

ایندکسر