[ad_1]

NAFTA توضیح داد

آمریکا و کانادا از بزرگترین روابط تجاری در جهان برخوردار هستند.

رئیس جمهور دونالد ترامپ روز دوشنبه برای اولین بار با نخست وزیر کانادا جاستین ترودو دیدار کرد.

ترامپ در یک کنفرانس خبری گفت: “ما رابطه تجاری بسیار استثنایی با کانادا داریم.”

اما روابط تجاری بین ایالات متحده و کانادا به این آسانی نبوده است که در طول این سالها فکر می کنید. جنگ های تجاری ، اقدامات انتقام جویی ، ادعاهای دامپینگ و از دست دادن شغل وجود داشت.

استوارت ترو ، سردبیر مرکز کانادایی سیاست های جایگزین ، یک گروه تحقیقاتی در اوتاوا ، پایتخت کانادا ، گفت: “روابط تجاری ما به وضوح قوی است … اما روابط ، علی رغم توافقاتی که انجام داده ایم ، بی ثبات است.”

ترامپ اغلب به مکزیک و NAFTA ، توافق نامه تجاری بین ایالات متحده ، مکزیک و کانادا ضربه زده است. اما به ندرت از کانادا نام برده می شود.

با این وجود ، پرونده های حقوقی NAFTA علیه کانادا – تقریباً تمام شرکت های آمریکایی – بیشتر از مکزیک است. حتی امروز ، کانادا تعرفه های سختگیرانه ای را علیه ایالات متحده وضع کرده است و دو کشور اخیراً اختلافات جدی درباره گوشت را حل کرده اند.

اکثر رهبران و کارشناسان تأکید می کنند که روابط تجاری بین دو ملت قوی و عمدتا مثبت است. اما کانادا و آمریکا در این راه نبردهای زیادی داشته اند.

اکنون ترامپ می خواهد مذاکره مجدد درباره NAFTA را انجام دهد ، موضوعی که در راس دستور کار دیدار وی با ترودو قرار خواهد گرفت.

1. کانادا بیش از مکزیک با NAFTA مشکل دارد

با شنیدن صحبت های ترامپ ، ممکن است فکر کنید مکزیک بازیگر بد NAFTA است. اما از زمان تاسیس NAFTA در سال 1994 ، 39 شکایت علیه کانادا تشکیل شده است که تقریباً همه آنها توسط شرکت های آمریکایی صورت گرفته است. این صنعت که به عنوان حل اختلاف سرمایه گذاران شناخته می شود ، به شرکت ها اجازه می دهد تا به جای دادگاه های محلی مکزیک ، کانادا یا ایالات متحده ، پرونده های خود را زیر نظر هیئت ویژه ای از NAFTA حل و فصل کنند.

فقط 23 شکایت از مکزیک وجود دارد. (برای مقایسه ، شرکتهایی از مکزیک و کانادا در مجموع 21 شکایت علیه ایالات متحده ارائه داده اند)

و بیشتر و بیشتر کانادا موضوع شکایت های آمریکایی ها است. طبق CCPA ، یک شرکت تحقیقاتی کانادایی ، از سال 2005 ، کانادا تحت تأثیر 70 درصد ادعاهای اختلاف NAFTA قرار گرفته است.

2. نبرد چوب بین ایالات متحده و کانادا

NAFTA تنها منطقه بیمارستانی نیست. در سال 2002 ، ایالات متحده حدود 30 درصد تعرفه ها را برای چوب کانادا اعمال کرد و ادعا کرد که کانادا در حال “ریختن” چوب خود در بازار آمریکا است. کانادا این درخواست را رد کرد و گفت که این تعرفه برای شرکت های ورود به سیستم 30 هزار شغل هزینه دارد.

تام ولک ، استاد اقتصاد در دانشگاه مک گیل در مونترال ، گفت: “این یک نقطه بسیار ترش در روابط کانادا و آمریکا بوده است.”

این اختلاف در دهه 1980 رخ داد ، زمانی که شرکت های چوب بری آمریکایی گفتند که همتایان کانادایی آنها منصفانه عمل نمی کنند.

اینکه آیا کانادا در واقع قوانین را زیر پا گذاشته است یا خیر محل بحث است.

مقامات کانادایی یارانه دولت به شرکت های تولید کننده درختان سوزنی برگ در کانادا را انکار می کنند. شرکت های ورود به سیستم در ایالات متحده هنوز می گویند که این کار انجام می شود و یک گزارش وزارت بازرگانی ایالات متحده نشان داد که کانادا در سال 2004 یارانه هایی را به شرکت های قطع کننده چوب ارائه کرده است.

طبق گزارشات ، کانادا به شرکتهای قطع درخت یارانه پرداخت کرده است زیرا دولت مالک بسیاری از زمینهای تولید چوب است. این یارانه – در كنار عرضه عظیم الوار چوب در كانادا – به كانادا اجازه داده است كه چوب خود را زیر آنچه شركتهای آمریكایی می توانند از آن استفاده كنند ، ارزیابی كند.

سرانجام سازمان تجارت جهانی با رد ادعاهای آمریکا طرف کانادا قرار گرفت و دو کشور در سال 2006 به توافق رسیدند که تعرفه ها را به حالت تعلیق درآورند.

با این حال ، این توافق نامه و دوره موافقت بعدی آن در ماه اکتبر به پایان رسید و هر دو طرف دوباره به آن پایبند هستند. دولت اوباما و ترودو قبل از ترک مقام اوباما نتوانستند به توافق برسند و یک بحث تجاری با شرکت های چوبی آمریکایی را که دوباره خواهان تعرفه هستند ، ترک کردند.

مرتبط: “بدون NAFTA” ما شغل خود را از دست خواهیم داد

3- اسموت هاولی جنگ تجاری بین ایالات متحده و کانادا را برانگیخته است

اوضاع در دوران رکود بزرگ بدتر شد. در سال 1930 ، کنگره می خواست از مشاغل موجود در ایالات متحده در برابر تجارت جهانی محافظت کند. بنابراین ایالات متحده برای تلاش برای حمایت از کارگران ، برای همه کشورهایی که کالاها را به آمریکا می فرستند تعرفه هایی وضع کرده است.

این قانون Smoot-Hawley Act نامیده می شد. اکنون به طور کلی پذیرفته شده است که این قانون رکود بزرگ را بیش از گذشته بدتر می کند.

کانادا خشن بود و بیش از هر کشور دیگری مقابله به مثل با ایالات متحده کرد و جنگ تجاری را برانگیخت.

داگ ایروین ، استاد دارتموث و نویسنده کتاب «حمایت از گرایش پدر و مادرزن: هموار هالی و رکود بزرگ» ، گفت: “کانادا آنقدر اذیت شد که … آنها تعرفه های خاص خود را برای برخی محصولات افزایش دادند تا با تعرفه جدید آمریکا مطابقت داشته باشد.”

به عنوان مثال ، ایالات متحده تعرفه تخم مرغ را از 8 سنت به 10 سنت افزایش داد (به هر حال ، این قیمت ها از سال 1930 است). کانادا با افزایش تعرفه خود از 3 سنت به 10 سنت پاسخ داد – این افزایش سه برابر است.

صادرات به شدت کاهش یافت: در سال 1929 ، ایالات متحده نزدیک به 920،000 تخم مرغ به کانادا صادر کرد. به گفته اروین ، سه سال بعد ، او فقط حدود 14000 تخم مرغ را تحویل داد.

مرتبط: اسموت هاولی را به یاد بیاورید: آخرین جنگ بزرگ تجاری در آمریکا

4- تعرفه های بالای کانادا در مورد تخم مرغ ، مرغ ، شیر آمریکایی

سریع به امروز. اسموت هاولی مدت هاست که از بین رفته است ، اما کانادا همچنان تعرفه های زیادی را بر واردات تخم مرغ ، مرغ و شیر به ایالات متحده وضع می کند.

به عنوان مثال ، طبق تعرفه وزارت کشاورزی کانادا ، برخی از تعرفه های تخم مرغ به 238 درصد در هر دوجین می رسد. واردات شیر ​​بسته به میزان چربی به 292 درصد می رسد.

ولک گفت: “آنها آنقدر سنگین هستند كه نمی توانید آنها را حمل كنید. در كبك تخم مرغ آمریكایی وجود ندارد.”

طبق گفته سفارت کانادا در ایالات متحده ، واقعیت بسیار متفاوت است. مقامات این نهاد می گویند با وجود برخی تعرفه های سخت ، کانادا یکی از بزرگترین بازارهای صادرات شیر ​​، مرغ و تخم مرغ آمریکاست.

ایالات متحده برای برخی کالاهای وارداتی از همه کشورها تعرفه دارد ، اما به اندازه کالاهای کانادا نیست.

کارشناسان می گویند این تعرفه ها همچنان موجب تحریک برخی تولیدکنندگان لبنیات و مرغ های ایالات متحده می شود که برخی از آنها با چالش فروش به بازار کانادا روبرو هستند. اما آنها شک دارند که تغییرات زیادی انجام شود ، زیرا تعرفه ها برای دهه ها اعمال شده است.

مرتبط: آن تعرفه های ریگان که ترامپ دوست دارد درباره آنها صحبت کند

5. فصل های سردتر و آینده NAFTA

علی رغم همه این اختلافات ، کارشناسان تأکید می کنند که این روابط تجاری هنوز از بهترین روابط در جهان است.

در حقیقت ، اکنون دو کشور آنقدر بهم پیوسته اند که اختلافات تجاری درگرفته است ، گاهی اوقات شرکت های آمریکایی در کنار شرکت های کانادایی و علیه قانونگذاران آمریکایی قرار می گیرند.

به عنوان مثال ، تولیدکنندگان گوشت کانادایی قانون ایالات متحده را به چالش می کشند که براساس آنها ملزم به تعیین محل تولد ، پرورش و ذبح گاو است. کانادایی ها گفتند که این قانون فروش گوشت را در ایالات متحده تبعیض آمیز می داند و پرونده را به WTO ارجاع داده است.

WTO جانب کانادا را گرفت و کنگره دسامبر گذشته قانون برچسب زدن به کشور مبدا را لغو کرد. تولیدکنندگان گوشت آمریکایی – که تجارت آنها با کانادا در هم آمیخته است – در واقع از همتایان خود در کانادا حمایت کرده اند و معتقدند که این مقررات بسیار سختگیرانه است.

در مورد پیشنهاد ترامپ برای قطع نفتا ، بسیاری از کارشناسان آمریکایی و کانادایی می گویند ارزش مذاکره مجدد یا فسخ توافق نامه نیست. سه کشور عضو این توافق نامه چنان در هم گره خورده اند که گره گشایی از همه این ادغام ها برای تجارت و رشد اقتصادی مضر است.

– یادداشت سردبیر: این داستان در ابتدا در 11 آگوست 2016 منتشر شد. از آن زمان ما آن را به روز می کنیم.

CNN مانی (نیویورک) اولین بار در تاریخ 13 فوریه 2017 منتشر شد: 11:11 صبح ET

[ad_2]

منبع: bookly-news.ir

ایندکسر