تیر آهن یا تیرچه ساپورت است که در ساخت و ساز استفاده می شود. این تکیه گاه اصلی افقی سازه ای است که تیرهای کوچکتر را پشتیبانی می کند. گریدرها اغلب دارای مقطع تیرآهن متشکل از دو فلنج تحمل کننده بار هستند که توسط یک شبکه تثبیت کننده از هم جدا شده اند ، اما ممکن است دارای یک شکل جعبه ، شکل Z یا اشکال دیگر باشند. برای ساختن پل معمولاً از یک تیر استفاده می شود.

یکی از مشکلات هنگام خرید تیر آهن قیمت آن است برای خرید و دریافت قیمت شرکت تجارت فولاد فراز گیزنه خوبی است

تسمه تیرچه ای است که به صورت عمودی قرار گرفته و در برابر بارهای برشی مقاومت می کند.

 

تیرهای استیل کوچک به شکل نورد درآمده اند. تیرهای بزرگتر (عمق 1 متر / 3 فوت یا بیشتر) به صورت تیرهای صفحه ای ساخته می شوند ، از قطعات جداگانه ورق فولادی با هم جوش داده شده یا پیچ می شوند

 

نوع لانه زنبوری

علت نامگذاری این نوع تیر به نام تیر لانه زنبوری‌، شکل این تیر پس از بریدن و جوش دادن دوباره است‌. این تیرها در طول جان خود دارای فضاهای توخالی هستند که مشابه لانه زنبور است. به همین علت به آنها تیر لانه زنبوری می‌گویند.

 

هدف از انجام این کار این است که تیر بتواند لنگر خمشی بزرگتری را در مقایسه با تیر نورد شده اولیه تحمل کند‌.

 

با انجام این کار ارتفاع تیر افزایش پیدا کرده و در نتیجه ممان اینرسی مقطع افزایش پیدا می‌کند‌. برای مثال‌، با این کار ارتفاع پروفیل IPE-18 که ۱۸ سانتیمتر است به ۲۷ سانتیمتر افزایش پیدا می‌کند‌.

 

در ساخت تیر لانه زنبوری ارتقاع تیر ساخته شده ۱/۵ برابر تیر اولیه خواهد بود.

 

کاربرد در ساختمان سازی

فولاد یکی از آلیاژهای فلز آهن است. در اوایل قرن بیستم، هم‌زمان با جنگ جهانی دوم، فولاد به یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی تبدیل شد. با استفاده از فولاد معماران توانستند پل‌های عظیم و ساختمان‌های مرتفع را بسازند. محصولات متفاوتی از فولاد تولید می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تیرآهن است. تیرآهن درواقع از المان‌های اساسی و بسیار مهم در ساخت‌وساز به شمار می‌رود. تیرآهن‌ها وظیفه حمل فشارهای تنشی و خمشی وارد بر ساختمان را دارند. 

 

شاه تیر

 

اعضای افقی سازه فولادی به تیر معروف است. این محصول بر روی ستون ها و با کمک پلیت ها به یکدیگر متصل می شوند. علاوه بر آن این محصول می تواند به عنوان شاه تیر به ستون ها متصل شود که با استفاده از نبشی یک طرف آن در طول بال تیرآهن و طرف دیگر به ستون متصل می شود. این نحو اتصال به صورت شاه تیر معروف است که تیرک های میانه هر طبقه را نگه می دارد.

 

تیر آهن بال پهن

این نوع تیرآهن ها بال پهن گفته می شود چون طول بال های آن نسبت به تیرآهن بزرگتر است.تیر آهن های بال پهن در انواع بال پهن سنگین،بال پهن سبکو بال باریک شیبدار موجود است.اگر در کنار IPB یک V اضافه شود(IPBV)  ، تیر آهن بال پهن سنگین نام دارد

اگر در کنار IPB یک V اضافه شود(IPBV)  ، تیر آهن بال پهن سنگین نام دارد.و اگر L در کنار IPB قرار گیرد (IPBL)، تیر آهن بال پهن سبک نام دارد.این نام گذاری ها بر اساس شکل بال ها و فاصله بین آنها می باشد در واقع اندازه بال و ارتفاع آنها تقریبا برابر است 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایندکسر