مصرف داروهای خاص ممکن است خطر بروز مشکل را افزایش دهد. درﻣﺎن ﺿﺪ رﺗﺮووﻳﺮوﺳﻲ ﺧﻴﻠﻲ ﻓﻌﺎل برای بیماری اچ آی وی، که ممکن است باعث ایجاد توزیع مجدد چربی شود که به pseudogynecomastia یا در بعضی موارد ژنیکوماستی حقیقی منجر میشود. ژنیکوماستی دوران نوجوانی: به دلیل افزایش نسبت استرادیول به تستوسترون در بعضی از پسران ایجاد شده و منجر به ژنیکوماستی تا 65 درصد موارد می شود. به تعادل رسیدن سطح تستوسترون و استروژن، بهاحتمالزیاد، بزرگی سینهها را کاهش میدهد. علت اصلی این پدیده اختلال در سیستم غدد درون ریز می باشد؛ به این صورت که نسبت استروژن به تستسترون زیاد می شود که دلیل آن می تواند کاهش تستسترون و یا افزایش استروژن در فرد باشد. در دوران بلوغ ، ممکن است سطح این هورمون ها در سطوح مختلف نوسان و بالا رود، در نتیجه حالت موقت ایجاد می شود که در آن غلظت استروژن نسبتاً زیاد است. نمک اپسوم با سمزدایی از بدن باعث تعادل سطح هورمون­ها میشود و بزرگ شدن پستان را کاهش میدهد. پنجه شیطان، یک داروی قدیمی است که میتوان از آن برای درمان خانگی ژنیکوماستی استفاده کرد، چراکه به افزایش سطح تستوسترون در مردان کمک میکند. بیشتر مردم استروژن را به عنوان یک هورمون منحصر به فرد زن می دانند، اما مردان نیز آن را تولید می کنند هرچند که به طور معمول در مقادیر کمی میزان استروژن نر که بیش از حد زیاد است و یا از حد تستوسترون خارج نیست، می تواند باعث ژنیکوماستی شود.

ژنیکوماستی ناشی از عدم تعادل در محیط هورمونی در بدن است، در حالی که مقدار بیش از حد نسبی استروژن (هورمون های زنانه) در مقایسه با آندروژن ها (هورمون های مردانه) مقایسه می شود. تحقیقات اخیر نشان داده است، مکانیسم های پاتوفیزیولوژیک ژنیکوماستی عبارتند از: افزایش مطلق یا نسبی استروژن ها (هورمون های جنسی زنانه) کاهش آندروژن ها (هورمون های جنسی مردانه) عدم حساسیت به آندروژن ها (اختلال در گیرنده های آندروژن) علل ژنیکوماستی را می توان به دو گروه مادرزادی و اکتسابی تقسیم کرد که گروه مادرزادی هم به 2 گروه دیگر فیزیولوژیک و پاتولوژیک تقسیم می شود. موجب کاهش اعتماد به نفس در روابط زناشویی می شود. هرگونه بزرگی سینه در مردان به معنی ژنیکوماستی نیست . ژنیکوماستیای کاذب به طور کلی به تجمع رسوبات چربی در ناحیه پستان مردان اشاره دارد. لیپوساکشن: در این جراحی چربی های بافت سینه برداشته می شود اما این جراحی تأثیری روی بافت غددی پستان ندارد. ژنیکوماستی اغلب در عرض دو سال و بدون نیاز به درمان خاصی از بین می رود. معمولاً بافت پستان متورم طی دو تا سه هفته پس از تولد از بین می رود. این عارضه در نوزادان موقتی بوده و بعد از گذشت چند هفته از تولد به طور طبیعی از بین می رود.

ژنیکوماستی همچنین از سرگیری تغذیه طبیعی ممکن است رخ دهد. سالخورده. تغییرات هورمونی که با پیری طبیعی رخ می دهد، می تواند باعث ژنیکوماستی شود، به خصوص در مردانی که اضافه وزن دارند. دکتر فرامرز صفائی: شاید باورش برای آقایان مشکل باشد اما بسیاری از مردها دارای سینه های بزرگ تری نسبت به سایرین هستند و در برخی از آقایان دیده می شود که حتی سینه ها رشد غیرطبیعی دارند و حتی در مواردی با درد همراه است. همچنین سرطان سینه که در آقایان بسیار نادر است در این حالت ممکن است بروز کند. در صورتی که میزان بزرگ شدن سینه در آقایان و ژنیکوماستی شدید باشد، بافت سینه دچار سنگینی بیش از حد شده و شل شدن و افتادگی سینهها و پوست تیرهتر اطراف سینه (آرئولا) میشود، که در این موارد درمان ژنیکوماستی با عمل جراحی انجام می شود. ژنیکوماستی معمولاً در هر دو طرف اتفاق می افتد اما در برخی موارد می تواند یک طرفه باشد. برای مثال در صورتی که این عارضه در دوران بلوغ اتفاق بیفتد معمولاً بدون نیاز به درمان خاصی ظرف سه سال درمان می شود.

روش های درمان ژنیکوماستی متفاوت است در صورتی که سایز خیلی بزرگ نباشد می توانیم از روش ساکشن یا لیزر لیپولیز برای درمان استفاده کنیم .ساکشن در این قسمت به دلیل سفت بودن این ناحیه ممکن است مقداری سخت باشد قبل از ساکشن اگر از لیزر لیپولیز بخواهیم استفاده کنیم بافت را نرم تر می کند و ساکشن این ناحیه راحت تر انجام می شود. بزرگی سینه مردان با شروع اخیر ( یعنی کمتر از ۶ ماه)اغلب خودبخود برگشت می کند ژنیکوماستی بلوغ د ر ۹۰درصد موارد طی ۶ ماه تا ۲ سال برگشت میکند و تداوم آن پس از ۱۷ سالگی ناشایع است. مهم ترین تمایز با ژنیکوماستی تمایز از سرطان پستان مرد است که حدود 1٪ موارد کلی سرطان پستان را به خود اختصاص می دهد. آنتی آندروژن ها برای درمان بزرگ شدن پروستات، سرطان پروستات و سایر شرایط استفاده می شوند. قرص سایمتیدین و انواع داروهای مهارکننده پروتون پمپ که برای درمان سوزش معده مصرف می شوند. آیا بیماری ژنیکوماستی باید درمان شود؟ خطرات ایجاد سینه های بزرگ شده در مردان مربوط به بیماری ها و شرایط خاص (مانند سیروز کبد) همان عوامل خطرزا هستند که مستعد ابتلا به آن شرایط هستند. استفاده از مواد مخدر نیز یکی از عوامل شایع ژنیکوماستی است که باید به آن توجه داشت.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد ژنیکوماستی در ۱۷ سالگی لطفا از صفحه ما بخواهید.

ایندکسر