هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سوریه ماموریت خود را در شمال شرق به پایان رساند |


این منطقه از همه جنبه ها – از آب آشامیدنی گرفته تا آبیاری، تولید مواد غذایی و تولید برق – با تأثیراتی بر سلامت و معیشت درگیر یک بحران شدید آب است.

وی بر تعهد سازمان ملل به این موضوع تاکید کرد مقابله همه جانبه با بحران و با همه ذینفعان، هم در کوتاه مدت و هم در جستجوی راه حل های بلند مدت.

«چرخه فقر را بشکن»

آقای رضا از چندین پروژه در استان‌های الحسکه و الرقه بازدید کرد و با فرماندار الحسکه، دکتر لوا سیوح، دیدار کرد تا در مورد اولویت‌های بشردوستانه و چگونگی رسیدگی به آنها به بهترین شکل صحبت کند.

این مقام ارشد همچنین از چندین اردوگاه برای آوارگان داخلی (آوارگان داخلی) از جمله اردوگاه عرشه در الحساق و محمودلی در الرقه که زنان و کودکان بیش از 80 درصد جمعیت را تشکیل می دهند، بازدید کرد.

او با ساکنان در مورد تجربیات، نیات و نیازهای آنها صحبت کرد.

«همانطور که من از جوامع داخل و خارج از اردوگاه بازدید کرده و با آنها صحبت کرده ام، برای من واضح است که مسیر بهبودی و تاب آوری اولیه که در آن قرار داریم، مسیر درستی است. بدون دسترسی دائمی به خدمات و معیشت، خانواده ها نمی توانند چرخه فقر و بحران را بشکنند و زندگی شایسته ای داشته باشند.»

حتما بخوانید:
هشت عامل من حدود لباس بچگانه را دوست دارم، اما #3 مورد علاقه من است

بازگشت به کشور و خشونت

آقای رضا ضمن صحبت در مورد پیچیدگی جمعیت در اردوگاه های الهول و الروج، تلاش های دولت عراق برای بازگرداندن شهروندان از جمله موارد پزشکی و آسیب پذیر را نیز مورد بحث قرار داد.

وی از کشورهایی که زنان و کودکان در این کمپ ها دارند، خواست یافتن راه هایی برای بازگرداندن کسانی که مایل به بازگشت به خانه هستند، ضروری استعلاوه بر حمایت از اقدامی برای تشویق به بازگشت آوارگان سوری.

آقای رضا از افزایش سطح خشونت در میان ساکنان اردوگاه الهول ابراز نگرانی کرد در این سال 26 نفر کشته شدند، از جمله سه این هفته. بیست قربانی زن بودند.

جنایت، خشونت مبتنی بر جنسیت و حمله به امدادگران نیز در این کمپ رایج است. اگر چه جامعه بشردوستانه راهبردی برای مقابله با این چالش ها ایجاد کرده است، اما در حال حاضر 45 میلیون دلار کمبود بودجه دارد.


اردوگاه الهول بیش از 70000 نفر را در خود جای داده است که بیش از 90 درصد آنها را زنان و کودکان تشکیل می دهند.  عراقی ها و سوری ها بیش از 80 درصد جمعیت را تشکیل می دهند.  (16 ژوئن 2019)

© OCHA/Halldorsson

اردوگاه الهول بیش از 70000 نفر را در خود جای داده است که بیش از 90 درصد آنها را زنان و کودکان تشکیل می دهند. عراقی ها و سوری ها بیش از 80 درصد جمعیت را تشکیل می دهند. (16 ژوئن 2019)

افزایش فعالیت نظامی

در برابر این پس زمینه نگران کننده، آقای رضا نیز از این موضوع ابراز ناراحتی کرد افزایش اخیر فعالیت های نظامی در شمالاز جمله حملات هواپیماهای بدون سرنشین و گلوله باران که منجر به تلفات غیرنظامی شد.

این عملیات قبلاً زنگ خطر را به صدا در آورده و تحرکاتی ایجاد کرده است و ادامه آن منجر به حرکت بیشتر خواهد شد.

حتما بخوانید:
قیمت نفت در یک سال دو برابر شد. از همین رو

آقای رضا به همه طرف‌ها تعهداتشان بر اساس حقوق بین‌الملل بشردوستانه را یادآوری کرد و از آنها خواست تا تمام اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از خصومت‌های بیشتر انجام دهند و تأکید کرد که به راه‌حل سیاسی و افزایش کمک‌های بشردوستانه نیاز است، نه عملیات نظامی جدید.

هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه و تیم او در حالی که در منطقه بودند، در پروژه های حمایت از زنان و کودکان، از جمله یک مرکز ایمن سازی در شهر رقه، شرکت کردند. آنها همچنین از تعدادی از مراکز بهداشتی در کمپ های آوارگان بازدید کردند و در فعالیت های آگاهی از مین برای کودکان شرکت کردند.