نکته‌ی مهم درباره‌ی روغن موتور و نحوه نگهداری از آن

از گذشته به رانندگان توصیه می‌ شد که پیش از استارت پیشرانه ‌ی خودرو ، آب و روغن آن‌ را بررسی کنند . حرکت خودرو به سه ماده‌ ی بسیار مهم که ما مسئول تأمین آن ‌ها هستیم ، وابستگی دارد . این مواد ، سوخت ، آب و روغن موتور هستند . از دیدگاه تئوری ، بنزین یا گازوئیل طی احتراق با هوا ، تأمین‌ کننده ‌ی انرژی لازم برای حرکت خودرو است و آب ، قطعات درگیر را خنک می ‌کند . در این میان ، روغن یا هر روان‌ کننده‌ ی دیگر ، حرکت قطعات این سیستم را ممکن می‌ کند .

روغن موتور

همه‌ ی ما می‌ دانیم که روغن موتور هم مثل سوخت ، باید در پیشرانه ‌ی خودرو ریخته و به طور مداوم بازرسی شود ؛ اما زمان تعویض ، نوع روغن و مقدار آن اهمیت زیادی دارد . استفاده از خودروهای مدرن با سیستم‌ های پیشرفته ، هنوز نتوانسته است جای یک راننده‌ ی آشنا به اصول فنی در بحث روغن موتور را بگیرد . پس رانندگان جوان نیز باید اطلاعات خود را در زمینه ‌ی شناخت این ماده ‌ی مهم افزایش دهند .

تصور یک موتور بدون سیستم روان‌ کننده غیر ممکن به نظر می‌ رسد . حتی در موتور های کوچک هم از گریس یا انواع روغن برای کاهش اصطکاک قطعات استفاده می‌ شود . قطعات مکانیکی به این ماده نیازمندند تا به هنگام حرکت و سایش با یکدیگر ، دچار فرسایش نشوند و حرارت ناشی از اصطکاک ، کاهش یابد . علاوه بر این ، ذرات معلق و رسوبات محیط نیز می ‌تواند جذب روان‌ کننده‌ ها شود و از آسیب به سیستم‌ های مختلف خودرو ، جلوگیری کند . با این اوصاف مسلما ساختمان شیمیایی انواع روغن‌ موتور ، با توجه به وظایف مهمی که در یک خودرو ایفا می ‌کند ، پیچیده و دانش ‌بنیان است و ساخت آن به سادگی ممکن نیست ؛ اما شناخت روغن خودرو و استفاده‌ ی صحیح از آن با رعایت چند نکته‌ ی ساده امکان ‌پذیر خواهد بود.

 تهیه روغن با کیفیت نیاز هر راننده است. بنابراین با سایت تاپیک کالا همراه باشید.

ایندکسر