فاز اول در میان سالهای 1993 تا 1997 و فاز دوم از سال 1998 آغاز شد که تغییراتی نظیر فیس لیفت در ظاهر و تغییرات در سامانههای برقی، ایمنی و تجهیزات داخلی و موتور و گیربکسهای قابل انتخاب داشت، جایگزین فاز اول شد و تا سال 2002 ادامه یافت. زانتیا یکی از قدیمیترین خودروهای شرکت سیتروئن فرانسه میباشد که از سال 1380 تا 1389 با چهار مدل و فیس لیفت متفاوت در ایران مونتاژ میشد. سیتروئن زانتیا در میان سالهای 1993 تا 2002 توسط شرکت سیتروئن در دو نوع اتاق پنج در لیفت بک و استیشن تولید شد. سیتروئن زانتیا خودوریی فرانسوی است که در سال 1993 متولد شد و حیاتش تا سال 2001 در این کشور ادامه داشت اما با توقف تولید در فرانسه تا 9 سال بعد یعنی تا 1389 توسط شرکت سایپا در ایران تولید و عرضه شد. بعد از توقف تولید این خودرو در فرانسه، در سالها 2001 تا 2010 شرکت سایپا در خط تولید تهران به تولید و عرضه این خودرو در بازار داخلی ایران اقدام نمود. مگان محصول شرکت رنوی فرانسه است و شرکت پارس خودرو نسل دوم این خودرو را در سال 1387 با پیشرانه 1600 سی سی به بازار کشور عرضه کرد و یک سال بعد با موتور 2000 سی سی به بازار آمد که تولید آن تا سال 1393 ادامه داشت.

این محصول در دو نسخه با پیشرانههای ۲۰۰۰ و ۱۸۰۰ سیسی به بازار کشور عرضه شد ولی پس از مدتی نمونه ۲۰۰۰ سیسی آن از خط تولید خارج و تولید نسخه ۱۸۰۰ تا سال ۱۳۸۹ ادامه یافت. رستم مهرزاد: درحال حاضر برنامه ای درخصوص استفاده از گیربکس شش دنده در محصولات مذکور با موتور XU7 پلاس در دست اجرا نیست. موتورهای ۶ سیلندر قوی تر با اختلاف قیمت اندک در ۴۰۷ هایی که در اروپا فروخته میشوند وجود دارند ولی به هرحال خریدار ایرانی مجبور است نمونه ۴ سیلندر را فقط با قدرت انتخاب بین دنده ای و اتوماتیک انتخاب نماید. هستند ولی ترمزهای کاسه ای در عقب را باید یک فاکتور منفی برشمرد. اما در این بین نبود سنسورهای پارک در عقب و ضعف دید آینه عقب کمیمشکل ساز میشود، که به لطف دید خوب آیینههای جانبی این مشکل برطرف شده است. قطعات جانبی این خودرو از سال 1385 توسط شرکتهای داخلی مختلفی تولید و به بازار عرضه شدهاند.

قطعات یدکی و جانبی خودرو از مهمترین اجزای آن میباشد. جنس پوسته ی این گیربکس از آلومینیوم بوده و وزن آن بدون روغن ۷.۳۲ کیلوگرم می باشد. ایموبلایزر هم برای مدل ۲۸۴۰۹ ارائه نمی شود اما در عوض رینگ های ۱۵ اینچی ELX آلومینیومی هستند که کمی سواری و نمای آن را اسپرت تر جلوه می دهند. موتور این خودرو هم همانند خودرو ماتیز سه سیلندر و دارای حجم ۸۰۰ سی سی… زیمنس: تک سوکت. متفاوت با زیمنس خودروهای دارای موتور XU7 است و دریچه گاز آن از نوع سیمی است. دریچه گاز سیمی است. S 2000: سه سوکتی، فشار شکن روی ریل سوخت، پمپ بنزین داخل باک یا خارج از باک قرار دارد و دارای یونیت فن است. زیمنس: تک سوکتی، فشار شکن و پمپ بنزین داخل باک هستند و فاقد یونیت فن است. سخت افزار این ایسیو برای نوع بنزین سوز و دوگانه سوز یکسان است و فقط برنامه های آن ها فرق دارند. معمولا در خودروهای بنزین سوز کاربرد دارد. زیمنس EMS3132: تک سوکت است و در خودروهای بنزین سوز و دوگانه سوز متفاوت است. بوش 7.4.9: سه سوکتی، در خودروهای دوگانه سوز.

نسخه تک سوز موتور XU7 پلاس روی خودروهای پژو پارس و سمند و نسخه دوگانه سوز، روی پژو ۴۰۵ و پژو پارس نصب خواهد شد. حال نصب سیستم ضد قفل بر روی این ترمز ها به جای اصلاح ساختار تامل بر انگیز است. زیمنس: تک سوکت، ریل سوخت فلزی که ورودی آن وسط ریل نصب شده و منیفولد هوا تغییر داده شده است. خودروی زانتیا از خودرو های خیلی خوب موجود در ایران می باشد که شما می توانید در نمایندگی های فروش قطعات یدکی این قطعات را با قیمت خوب خریداری کرده و از آن ها استفاده کنید. این سایت فروشگاه رسمی فروش انواع مختلف دسته موتور برای کلیه ی خودرو های موجود در ایران است و شما می توانید به راحتی از هر یک از این دسته موتور ها استفاده کرده و نتایج خیلی خوبی را کسب کنید. شما به راحتی می توانید برای خودروی زانتیا بهترین دسته موتور را خریداری کنید.

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد موتور زانتیا لطفا از سایت ما دیدن کنید.

ایندکسر