شورای امنیت: حل و فصل مناقشه اسرائیل و فلسطین «جایگزین» یک روند سیاسی معنادار نخواهد شد |تور ونزلند گفت: «چنین راهبردی مستلزم گام های مهمی از همه طرف است. وی تاکید کرد که این باید شامل تقویت توانایی تشکیلات خودگردان فلسطین برای تعامل با اسرائیل در زمینه مسائل سیاسی، اقتصادی و امنیتی و همچنین تلاش برای بازگشت یک دولت قانونی فلسطین به نوار غزه باشد.

وی خواستار کاهش تنش و خشونت در اراضی اشغالی فلسطین به ویژه در کرانه باختری از جمله قدس شرقی شد.

او تاکید کرد: «گام‌های یک‌طرفه‌ای که روندهای منفی را تثبیت می‌کند باید متوقف شود. فضا برای فعالیت اقتصادی فلسطین و بهبودهای بیشتر برای دسترسی و حرکت در غزه و کرانه باختری نیز باید گسترش یابد.

آتش بس از جنگ تمام عیار جلوگیری می کند

وی در تشریح پیشرفت ها گفت که آتش بس میان اسرائیل و جهاد اسلامی فلسطین همچنان پابرجاست و “آرامش شکننده” در غزه برقرار است.

گذرگاه های اریز و کرم شالوم از 8 اوت باز است و سازمان ملل متحد با شرکای خود برای اطمینان از ارسال فوری کمک ها به نیازمندان کار می کند.

او خطاب به سفرا گفت: قطعاً آتش بس مانع از تبدیل وضعیت به یک جنگ تمام عیار شد.

عوامل حل نشده درگیری

خشونت در بسیاری از کرانه باختری اشغالی افزایش یافت. فعالیت شهرک سازی های اسرائیل در کنار تخریب و تخلیه ادامه می یابد، در حالی که چالش های مالی و سیاسی کارآمدی تشکیلات خودگردان فلسطین را در ارائه خدمات عمومی تهدید می کند.

کرانه باختری و غزه همچنان از نظر سیاسی تقسیم شده اند. مردم غزه به دلیل «رژیم بسته اسرائیل»، ماهیت حکومت حماس و تهدید مداوم خشونت، از محدودیت های اقتصادی و حرکتی رنج می برند. وی هشدار داد: اگر این مشکلات اساسی حل نشود، چرخه بحران حاد و به دنبال آن اصلاح کوتاه مدت ادامه خواهد داشت.

حتما بخوانید:
اصول و قیمت انواع طراحی نمای بیرونی ساختمان

پویایی منطقه ای

وی خطاب به جولان گفت که آتش بس بین اسرائیل و سوریه به طور کلی علیرغم چندین نقض توافقنامه خلع سلاح 1974 حفظ شده است.

در لبنان، عدم پیشرفت اصلاحات، بن بست در تشکیل دولت، و افزایش بار نهادهایی مانند نیروهای مسلح و امنیتی، بر قدرت دولتی سنگینی می کند.

در جنوب، تنش ها در منطقه عملیات نیروی موقت سازمان ملل متحد در لبنان (یونیفیل) باقی ماند، جایی که حداقل چهار میدان تیر ناشناخته برای مقامات لبنانی مشاهده شد که به طور منظم در جنوب رودخانه لیتانی مورد استفاده قرار می گرفتند.

او توضیح داد: «این نقض فاحش قطعنامه 1701 (2006) و همچنین نقض منظم و مداوم حریم هوایی لبنان توسط اسرائیل است.

فراخوانی برای اقدام

وی گفت: «وضعیت موجود یک استراتژی نیست. وی از رهبران اسرائیل و فلسطین، کشورهای منطقه و جامعه بین المللی خواست تا برای بازگشت به مذاکرات معنادار اقدام قاطع کنند.

“آخرین پناه” برای پناهندگان

فیلیپ لازارینی، کمیسر کل آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (UNRWA) با تقویت این دیدگاه گفت که این آژانس راه نجاتی برای یکی از محروم ترین و مستأصل ترین جوامع در منطقه است.

او گفت: «رفتن به مدرسه، خدمات بهداشتی یا بسته های غذایی تنها منبع عادی برای بسیاری از آوارگان فلسطینی است.

او تاکید کرد که برای این پناهندگان، UNRWA “آخرین ستون” تعهد جامعه بین المللی به حق آنها برای زندگی با عزت و یک راه حل عادلانه و پایدار است. وی از کشورهای عضوی که بودجه خود را قطع کرده اند خواست تا تأثیر این تصمیم را بر ثبات در منطقه بررسی کنند.

حتما بخوانید:
وکیل حقوقی - گروه وکلای پارسا