تاریخچه ارز دیجیتال فایل کوین : ارز دیجیتال فایل کوین به دنبال ارائه جایگزینی برای پروتکل‌های ذخیره‌سازی آنلاین است. فناوری به‌کار رفته در آن به‌عنوان یک‌ لایه تشویقی در سیستم انتقال همتا به همتای انتقال فایل عمل می‌کند. این تکنولوژی با هدف کاهش حشو، افزایش ماندگاری و بهبود کارایی به‌جای استفاده از سرورهای متمرکز و آدرس‌های IP از ساختارهای محتوایی آدرس‌ دهی شده به هش  استفاده می‌کند. فایل کوین به دلیل کمک به منابع سیستم، به تأمین‌کنندگان فضای ذخیره‌سازی و مسئولان بازیابی پاداش داده و IPFS را تشویق می‌کند. همچنین این شبکه مجهز به یکپارچه‌سازی داخلی اتریوم  بوده و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا به داده‌های مربوط به بلاک چین اتریوم دسترسی داشته و با قراردادهای هوشمند این شبکه تعامل کنند.. فایل کوین توسط یک شرکت توسعه‌دهنده به نام Protocol Labs راه‌اندازی شد. این شرکت در سال ۲۰۱۴ توسط Juan Benet  تأسیس‌شده است. بنت و همکارانش فایل کوین و IPFS را به‌طور هم‌زمان ساخته و چند دوره برای تأمین اعتبار جمع‌آوری کرده‌اند.

شرکت Protocol Labs به دنبال ایجاد یک‌لایه‌ بنیادی برای زیرساخت‌ داده‌ها است. این زیرساخت می‌تواند توسط بلاک چین و ارائه‌دهندگان سنتی مانند Amazon Web Services و Microsoft Azure مورداستفاده قرار گیرد.

برای رسیدن به این هدف این پروژه قصد دارد تا با ایجاد یک بازار، هر کاربری را که دارای ظرفیت ذخیره‌سازی است به شبکه متصل کرده و منبعی از ظرفیت ذخیره‌سازی بلا استفاده را در سخت‌افزار مصرف‌کنندگان و مراکز داده کسب‌و‌کارهای موجود ایجاد کند.

گروه فایل کوین معتقد است که این امر با روشی مشابه با شرکت‌های اقتصادی مانند Airbnb سبب کاهش قیمت فضای ذخیره‌سازی می‌شود.

در این روش با کاهش قیمت اجاره کوتاه‌مدت بازارهایی که به‌طور سنتی تحت سلطه بازیکنان بزرگ با سرمایه‌های بزرگ هستند، قیمت‌ها نیز کاهش می‌یابند.

وضعیت بازار ذخیره‌ سازی و خرید فایل کوین

امروزه Amazon S3 بزرگ‌ترین عامل ذخیره‌سازی فایل در اینترنت است. علل برتری آمازون عبارت‌اند از:

بسیار ارزان: ۰.۰۲۳ دلار به ازای هر گیگابایت فضای ذخیره‌سازی

بسیار سریع

قابل‌اعتماد: باوجوداینکه در برخی مواقع خرابی‌هایی گزارش شده، اما می‌توان گفت در ۹۹% مواقع عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده است.

بسیار مقیاس‌پذیر

و درنهایت یک تجربه خوب برای توسعه‌دهنده فراهم می‌کند. Amazon S3 به‌راحتی با مجموعه‌ای از سرویس‌های دیگر آمازون برای مقیاس‌گذاری قابل‌تلفیق است. (به‌عنوان‌مثال CloudFront)

در جهانی که از چنین سرویس ابری ذخیره‌سازی بسیار شگفت‌انگیز بهره می‌بریم، لازم است هر رقیبی بهتر و یا حداقل برابر با Amazon S3 عمل کند در مقیاس‌های کوچک شبکه‌های غیرمتمرکز به‌خوبی کار نمی‌کنند؛ اما اگر IPFS در مقیاس بزرگ‌تر پذیرفته شود، می‌تواند نسخه بهتری از اینترنت ارائه داده و یک اقتصاد کاملاً جدید را ایجاد کند.

ارز دیجیتال فایل کوین چه مشکلاتی را حل می‌ کند؟

ارز دیجیتال فایل کوین در تلاش است تا برخی از نگرانی‌های عمده موجود در بخش‌های اشتراک‌‌گذاری فایل و فضای ذخیره‌سازی ابری را برطرف کند. شرکت‌های بزرگی مانند ServicesAmazon Web بخش اعظمی از بازار را در اختیار دارند.

موقعیت این شرکت‌ها این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا بتوانند به کاربرانی که فاقد ویژگی‌های قابل‌اعتماد هستند، هزینه‌های بالاتر را دیکته کنند.

فضای هارد استفاده‌نشده: هیچ‌گاه اجازه ندهید وسایل بلااستفاده بیهوده هدر بروند. این جمله حتی درباره فضای بلااستفاده در هارد دیسک نیز صادق است. تا همین اواخر، فضای ذخیره‌سازی بلااستفاده هیچ ارزشی نداشت؛ اما امروزه با تقسیم فضای بلااستفاده هارد دیسک خود، می‌توانید سود قابل‌توجهی کسب کنید.

سانسور: علاوه بر متمرکز بودن، در این صنعت سانسور نیز وجود دارد. در حال حاضر مدیران این صنعت کنترل کامل را در دست دارند. آن‌ها انتخاب می‌کنند که چه اطلاعاتی برای انتقال به توده مردم مناسب است. متأسفانه این‌طور که به نظر می‌رسد این روند شرکت‌های فناوری تا آینده غیرقابل‌پیش‌بینی ادامه خواهد داشت.

نحوه ذخیره‌سازی فایل کوین

فرقی نمی‌کند که شما فایل کوین را از طریق فعالیت‌های مربوط به فضای ذخیره‌سازی یا با استفاده از توکن در شبکه Filecoin، تولید یا مصرف می‌کنید، در هر دو صورت برای ذخیره این ارز دیجیتال  به فضا نیاز خواهید داشت.

سه کیف پول دیجیتالی برای ذخیره‌سازی این ارز دیجیتال پیشنهاد می‌شود. این سه کیف پول عبارت‌اند از:

لوتوس: از Lotus می‌توان برای اجرای گره‌های (Nodes) و اتصال به Ledger استفاده کرد.

Glif یک رابط تحت وب است. درصورتی‌که مایل به استفاده از لوتوس نباشید، می‌توانید Glif را نیز به Ledger خود متصل کنید

Filfox این کیف پول فایل کوین نیز یک کیف پول تحت وب است که می‌توانید از آن برای توکن‌های خود استفاده کنید.

کاربرد فایل کوین

Filecoin با هدف کاهش هزینه‌ها و پیچیدگی‌های رقبای بزرگ این صنعت، امکان ارائه خدمات ذخیره‌سازی داده‌ها برای افراد و سازمان‌های مختلف را فراهم کرده است.

فایل کوین درازای دریافت هزینه، خدمات انعطاف‌پذیرتری به مشتریان خود ارائه داده و به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا دقیقاً بر اساس میزان فضای موردنیاز خود هزینه پرداخت کنند.

همچنین داده‌ها می‌توانند به‌صورت جهانی در شبکه فایل کوین در دسترس قرار گرفته و از فناوری‌های افزایش حریم خصوصی بهره‌مند شوند.

از فایل کوین می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

خرید و فروش داده‌ها در بازارها و صرافی‌های مبتنی بر داده.

ذخیره ‌سازی و توزیع منابع ارزشمند مانند دایره‌المعارف‌ها، اسناد تاریخی و مقالات ادبی، به‌صورت ایمن و با خیال راحت.

فراهم‌سازی خدمات بلاک چین ازجمله فضای ذخیره‌سازی برای دفتر کل توزیع‌شده، زنجیره‌های تأمین و dApps.

تسهیل خدمات مربوط به پرداخت هزینه‌های خرید کالا از طریق توکن فایل کوین.

ذخیره‌سازی طولانی‌مدت مقادیر زیادی از داده‌های مشتریان.

محلی غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی داده‌های باارزش باوجود با سرویس ذخیره‌سازی ابری.

ایندکسر